Silvretta-Skiaréna aneb lyžování bez hranic mezi rakouským Ischglem a švýcarským bezcelním pásmem Samnaun

Silvretta-Skiaréna aneb lyžování bez hranic mezi rakouským Ischglem a švýcarským bezcelním pásmem Samnaun

                                                                              Text Mgr. Irena Špringlová

Velehorské středisko superlativů s bezkonkurenční atmosférou a sněhovou jistotou od listopadu do května nabízí dokonalé lyžování mezi švýcarským Samnaunem (s dvouposchoďovou kabinovou lanovkou) a rakouským Ischglem. Okuste na vlastní kůži exkluzivitu i snobství této snad nejlepší lyžařské oblasti, využívající francouzských zkušeností spolu s rakouskou a švýcarskou tradicí a precizností!

 

V dobách našeho mládí zde lyžovali jen pašeráci, dnes se zde lyžuje na nejmodernějších lanovkách a nejrozmanitějších sjezdovkách i v nekonečných volných terénech. Nejdelší sjezdovka vede z Palinkopfu (2864 m) a měří 9 km.

 "Duty free" ve sněhu! Před více než sto lety, v roce 1892, získalo Samnaun od Švýcarského státu status bezcelní zóny. To mělo alespoň zčásti vyvážit ztížené životní podmínky tohoto vysoko položeného údolí, spojeného se světem jen několika horskými pěšinami. Dnes je Samnaun dostupné motoristům hned dvěma přístupovými silnicemi: z údolí horního Innu, "švýcarskou cestou" z Vinadi (s několika úzkými tunely ve skále), a cestou z Pfunds v Tyrolsku, která byla zprovozněna teprve v roce 1980.  Autem je z Čech každopádně snáze dostupný tyrolský Ischgl, hluboké kapsy automobilistů se naopak více radují při tankování levnějšího benzínu v bezcelním Samnaun.

Samnaun je lyžařská vesnička s neobvyklou atmosférou. Je nákupním rájem. Jsou zde zastoupeny všechny "lepší"mezinárodní firmy. Neuspěl by snad jedině ten, komu by šlo o něco typicky místního. Ani zdejší kuchyně v sobě totiž nezapře "propašovanou" tyrolskou recepturu.

Samnaun se v podstatě skládá z pěti obcí: Samnaun-Compatsch (1700 m) s kostelem, školou a obecním úřadem, Samnaun-Laret, -Plan, -Ravaisch a Samnaun-Dorf (1840 m), kde "to nejvíce žije".

Prvními lyžaři na straně tyrolské i švýcarské byli pašeráci. Pašovalo se z existečních důvodů - kvůli naprostému nedostatku pracovních příležitostí v této krásné, leč pro zemědělce zcela nezajímavé krajině. Ze Samnaun se pašovala mouka, cukerín, káva, tabák. Do Samnaun se tajně převáděl dobytek.

Postupem času oblast pronikla do povědomí vyznavačů lyžařských tůr. Oblíbený byl obzvláště "klasický" přechod Silvretty. Takovýchto opravdových lyžařských romantiků však ubývalo, začala se totiž upřednostňovat nově vznikající střediska, vybavená lyžařskými lanovkami a vleky. Samnaun opouštěla bohužel i mladá generace, hledající jinde práci a vůbec snadnější život.

V pozvolném toku událostí nastal zvrat až v roce 1978, kdy byla uvedena do provozu lanovka ze Samnaun-Ravaisch do sedla Alp-Trida (2488 m) a také vleky v oblasti Alp Trida. To byl start bouřlivého rozvoje Samnaun, kdysi přehlíženého "konce švýcarského světa". Naprostou "bombou"  bylo propojení švýcarského lyžařského střediska Samnaun s lyžařskými terény sousedního rakouského Ischglu, ke kterému došlo slavnostně 21. ledna 1979. Znamenalo vznik nádherného lyžařského revíru, jednoho z nejmodernějších, nejluxusnějších a nejrozsáhlejších v Alpách. Počáteční kapitálovou injekci pro výstavbu lanovek a vleků obdrželi Samnaunští od svých rakouských sousedů. Oblíbenost Samnaun nabrala nepoznaných obrátek. S tím rostla i fronta čekajících u kabinové lanovky, jediné přístupové cesty do vlastní lyžařské oblasti. Než se stačila pověst o neslavné alpské raritě - tedy až hodinového čekání ve frontě na kabinu v Samnaun - rozšířit mezi širokou lyžařskou veřejnost, našlo se řešení. A ne ledajaké: světová technická novinka, dvouposchoďová kabinová lanovka pro 180 osob, vedoucí souběžně s dosavadní lanovkou šetří návštěvníkům trpělivost a čas pro skvělý požitek z lyžování. Dnes se v Samnaun lyžuje doslova bez hranic! Za hranicemi, nenápadně, zato pečlivě střeženými celníky, začíná na první pohled nekonečná lyžařská oblast Ischgl. Lyžaře vítá 200 km denně dokonale upravovaných sjezdových tratí a k tomu bezpočet svahů a žlebů pro milovníky volných terénů. Rovněž snowboardisté si v Ischglu libují: skvělé podmínky, žádné zákazy. Dokonale fungující infrastruktura a náročná klientela z celého světa zde patří již k všednímu životu. Věhlas Samnaun vyzdvihuje i místní rodák Martin Hangl, Mistr světa v super obřím slalomu ve Vailu (USA) z r. 1989.

Nejoblíbenější "mezinárodní" sjezdovka vede z 2864 m vysokého Palinkopfu na rakouské straně krásným, tichým údolím, do kterého by nikdo neřekl, že je součástí lyžařské "fabriky", až do 6 km vzdáleného Samnaun-Dorf. Z Palinkopfu lze podniknout i nejdelší sjezd celé oblasti - 9 kilometrů do Ischglu, během kterého se klesne o celých 1500 m!

Skiaréna Silvretta je jednou z nejmladších, a s využitím francouzských zkušeností, i jednou z nejmodernějších evropských lyžařských oblastí. Její rychlý a současně důsledně propracovaný vzestup se uvádí jako fantastický příklad přerodu skutečně chudých horských vesniček v lyžařskou oblast nejvyšší světové úrovně!

Představa, že se na tomto vzestupu podílela generace dnešních otců a dědů, mě - spolu s nostalgickými vzpomínkami místních - neustále fascinuje. Vyprávějí o dvou národech, Rétorománech a Walserech, předcích dnešních obyvatel. Vyprávějí o těžkém životě a o těžké práci v lesích a na strmých svazích hlubokých údolí. Vyprávějí o svém kraji, o svém údělu horských sedláků a dřevorubců a také o Bohu s takovou pokorou, až mě z toho běhá mráz po zádech... Jejich vzácné vlastnosti - vytrvalost a láska k rodnému kraji - jim pomohly přečkat časy nouze a bídy, trvající do nedávné doby. Teprve s turisty přišly do údolí i nové časy. V době turistické sezóny stovky tisíc milovníků  zimní i letní dovolené oživují pěší zóny kdysi odlehlých vesniček. Obyvatele tento hektický život zcela pohltil. Přesto se snaží, aby "velký svět" neutlačoval jejich malé vesničky. Nechtějí ztratit svou tvář. A tak stojí před nevyhnutelnou otázkou, kterou přinesl čas: Více přírody a romantiky anebo další modernizace a technizace oblasti?

Aktuality

Děkujeme !

Máme obrovskou radost z mohutné podpory, kterou se nám od mnoha z vás dostává – jde o optimistické telefonáty a dojemné e-maily plné naděje na další společné cesty, byť možná v pozdějším termínu. Děkujeme! Vaše podpora pro nás znamená opravdu hodně. Jste skvělí!

Více »

Aktualizované stanovisko AČCKA k vyhlášení stavu nouze ze dne 12.3.2020 a následného zpřísnění opatření ze dne 13.3.2020

 

vydávání poukazů na odložené čerpání služeb

 

Více »

Důležité je TĚŠIT SE A NEZTRÁCET NADĚJI

 

 

Tým spolupracovníků CK TRIP pro Vás s pokorou připravuje letní sezónu. Jakmile to bude možné a bezpečné, budeme moci zájezdy realizovat.

Více »

Stav k 3.4.2020

Vážení zákazníci,

zatím nevíme my, ani Vy, kdy bude možné cestovat. Překážka k realizaci zájezdu nevznikla na straně CK TRIP – my zájezdy máme pro Vás připravené, objednané a zaplacené ubytování, nasmlouvané dopravce, průvodce. Překážka vznikla na straně státu. Neexistuje bohužel pojištění CK proti dopadům vyšší moci a je skutečně drsné, aby finanční ztráty v důsledku opatření proti koronaviru ze 100% nesla cestovní kancelář. Což je bohužel naše realita.

 

 

Více »

Rakouské Kolorádo pro děti

Tripísek: Rakouské Kolorádo pro děti
Po známých i nových alpských cyklostezkách
• divoké soutěsky a horská údolí
• lanovkou do dětského ráje
Termín: 19.-26.7.2020
Cena: 12 250 Kč

Více »

Za vodníky alpských jezer

Tripísek: Za vodníky alpských jezer
Za vodním živlem do alpských údolí         
• atrakce pod Dachsteinem a u Wolfgangsee
• každý den alpské jezero a koupání
Termín:12.-19.7.2020
Cena: 12 250 Kč

Více »

Silvretta-Skiaréna aneb lyžování bez hranic mezi rakouským Ischglem a švýcarským bezcelním pásmem Samnaun

                                                                              Text Mgr. Irena Špringlová

Velehorské středisko superlativů s bezkonkurenční atmosférou a sněhovou jistotou od listopadu do května nabízí dokonalé lyžování mezi švýcarským Samnaunem (s dvouposchoďovou kabinovou lanovkou) a rakouským Ischglem. Okuste na vlastní kůži exkluzivitu i snobství této snad nejlepší lyžařské oblasti, využívající francouzských zkušeností spolu s rakouskou a švýcarskou tradicí a precizností!

 

Více »

Facebook Penzion Heidi

Informace k zájezdům CK Trip , s ubytováním v penzionu Heidi v St.Martin am Tennengebirge ,naleznete nově na Facebooku cestovní kanceláře na adrese:

 

 https://www.facebook.com/Apartm%C3%A1ny-Heidi-Penzion-Heidi-864410580592999/?modal=admin_todo_tour

Více »

Zájezd = ten nejlepší dárek!

Rádi Vám zašleme DAROVACÍ POUKAZ na zájezd či předplacenou částku!

 

Více »

Webkamera

Zvětšit

 Počasí

česky    deutsch
Prospekt ke stažení