LUNGAU aneb údolí Nízkých Taur & TOUR DE MUR

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda - to je Lungau.

Lungau je salcburská župa, představující tajný tip pro milovníky panenské přírody díky rozlehlým, až neuvěřitelně zeleným a na jaře pestrobarevně rozkvetlým loukám a podhorským pastvinám, zdravým hlubokým lesům, oblým i skalnatým vrcholům Alp. Lungau připomíná pánev, chráněnou horami před větrem a přeháňkami ze severu, západu i jihu. Navíc zde vysokohorská poloha mezi 1.000 až 3.000 m.n.m., slunce, neporušená krajina, ticho a zdravý vzduch vytvářejí podmínky pro komplexní relaxaci a ideální dovolenou po celý rok, a proto Lungau obstojí ve srovnání s nejznámějšími horskými lázeňskými středisky.  Specifickým klimatickým podmínkám oblast vděčí za dvě ocenění, která návštěvníky jistě potěší, a sice: za „jistotu sněhové pokrývky“ až do pozdního jara a současně za oblast s „největším počtem slunečních dnů v Rakousku.“

vyžítí, kdy kolo není překážkou. Kolařům vycházejí vstříc i příjemné hospůdky ve starém městě a vinné sklípky. Sklenka vína je potom odměnou za ujetou trasu v kraji na jih od Grazu, mezi Leibnitzem a slovinskými hranicemi. Tento pohádkový kraj si nezaslouží spěch. Zvlněná krajina s ušlechtilými vinohrady, domky, připomínajícími perníkové chaloupky, laskavými obyvateli, kteří v sobě nezapřou již cosi jižanského, si získá srdce milovníků neobjevených přírodních zákoutí. Je to romantický cíl překrásné cyklostezky.

 

Vraťme se ještě „na skok“ na začátek Murské stezky, do Lungau.

V Lungau lemuje nedotčená příroda nejen údolí; na kolech lze objet také pěkné - lehké i náročné - okruhy, např. značený okruh „Mitterbergrunde“, nazvaný podle nevelké hory Mitterberg, která se zeširoka vypíná uprostřed údolí řeky Mur a přes jejíž vrchol vede „zkratka“ pro horská kola. Tento okruh vede také kolem krásného, leč zlověstně proslulého zámku Moosham, kde se ve středověku upalovaly čarodějnice. Kdo si chce „dát do těla“, nechť se vydá do sedla Katschbergu nebo na okruh „Schwarzenbergrunde“ kolem hory Schwarzenberg nebo k jezeru Prebersee, kde se každým rokem na konci srpna soutěží ve střelbě na vodní terč.

 

Lungauské terény mají co nabídnout i náročným vyznavačům horských kol, a to přímo v rozsáhlých lyžařských střediscích Lungau, které zahrnuje střediska Grosseck, Speiereck, Fanningberg, Katschberg a Obertauern. Nejznámější z nich - moderní a bohaté Obertauern - se rozprostírá v sedle Taur mezi 1765 m a 2400 m n. m. a lyžařům garantuje dostatek sněhu od listopadu do května. Lanovky jsou zde uspořádány tak důmyslně, že celé středisko lze na lyžích objet po značeném okruhu „Tauernrunde“ v obou směrech. Pro bikery jsou připravené značené vyjížďky: „královská“ vede do nejvyššího místa lyžařské oblasti - k horní stanici kabinové lanovky pod vrcholem Zehnerkarspitze (2381 m). V budově stanice doporučuji návštěvu „kamzičího baru“, jehož majitel, svérázný Walter, je mistrem světa v jízdě na lyžích pozadu (jeho rekord je 72 km/h) a ve skoku na lyžích pozadu (14 m). Užaslé turisty klame svou smyšlenou specialitou - kamzičím mlékem, které je ve skutečnosti čokoládou s rumem. Sjíždět se dá podle nátury po modré, červené či černé sjezdovce. Jiný středně náročný okruh vede ze sedla Obertauern kolem sportovní haly, v níž efektu nadmořské výšky využívá sportovní elita nejen z Rakouska, k chatě Seekareckhaus a pokračovat výjezdem po modré sjezdovce, která v zimě láká skutečné pohodáře svým názvem „Autobahn“, tedy dálnice, a sjíždí se po sjezdovce, vedoucí k dolní stanici sedačkové lanovky Grünwaldkopfbahn. Odsud musíme překonat asi 100 výškových metrů - nejlépe po cestě, na které se v zimě preparují běžecké stopy - zpátky do sedla. Cestou se mine hotel Römerhof, kde v zimě 1968/69 bydleli Beatles při natáčení slavného Help!

 

 

Mauterndorf - centrum sportovního a kulturního vyžití

Jako pobytové místo je nejpříjemnější zvolit někdejší celnici salcburského biskupství Mauterndorf s překrásným zámkem, tvořícím s vrcholem Gro3eck v pozadí (2066 m) jedinečnou siluetu. Večerní procházka městečkem se středověkými měšťanskými domy, mlýnem, se stanicí stařičké úzkokolejky, kterou se ještě před sto lety cestovalo do hlavního města Salcburku 12 - 14 hodin, s četnými rustikálními hospůdkami i stylovými restauracemi i cenově přijatelným „šenkem“ na zámku je příjemným doplňkem cykloturistického dne.

 

Okénko lungauského folklóru

Lungau místní nazývají dialektem „entern Tauern“, tedy kraj za Taurami. Díky poloze za Taurami zůstalo Lungau po celá staletí nedostupné pro modernizační vlivy i masový turismus. Tato izolovanost se ještě v dnešní době odráží v hlubokém vztahu obyvatel k rodnému kraji i v zachování řady zvláštností - nejen dialektu, ale i mnoha pozoruhodných zvyků a folklórních slavností.  V dnešní době je Lungau dostupné velmi snadno - buď po dálnici Salzburg - Villach s tím, že se dálnice opustí za prvním Tauernským tunelem, anebo se tento objede přes horské sedlo s lyžařskou oblastí Obertauern. Návštěvníkům Rakouska zde jistě neunikne zakořeněný smysl pro tradice i různé oslavy náboženského i světského původu, které v Rakousku naštěstí nepřerval žádný nepřející režim. Dodnes platí Lungau i v rámci tohoto „tradičního“ Rakouska za kraj tradic. Podívejme se na některé zvyky, typické pouze a jenom pro Lungau.

* Vynášení zdobených tyčí, Prangstangentragen, je prazvláštní slavnost, která se každoročně koná v Zederhaus na sv. Jana (24. června) a v Muhr na sv. Petra a Pavla (29. června). Tyče, které váží až 85 kg a měří 8 - 12 metrů, jsou ozdobeny nádhernými ornamenty ze 60 000 květů. Nést zdobenou tyč ve slavnostním průvodů je nelehkým, avšak čestným úkolem místních mladíků. Na závěr průvodu tyče obratně pronesou až před oltář, kde - vztyčeny téměř až do stropu kostela - tvoří důstojnou dekoraci až do 15. srpna, svátku Nanebevzetí Panny Marie.

Průvod obra Samsona se koná ve více městech a vesnicích v Lungau několikrát za rok. Duté tělo obra Samsona, symbolizujícího sílu, nese na ramenou jeden muž. Doprovázejí jej dva trpaslíci a následuje je ve slavnostních krojích všichni obyvatelé obce. Dříve Samson vévodil procesí Božího těla, později se jeho průvod stal nespoutanou taškařicí a v dnešní době představuje projev upřímné úcty lungauských obyvatel ke svým tradicím.

Aktuality

5+2 noci ZDARMA!

Nabídka ubytování pro zájemce s vlastní dopravou
Vyrazte do Rakouských Alp do českého penzionu! Poradíme vám výlety za nezapomenutelnými panoramaty, za koupáním v průzračných jezerech, za pohodou a občerstvením na horských chatách.

Apartmánový dům Pension Heidi (www.apartmany-heidi.cz) se nachází v idylické horské obci St. Martin am Tennengebirge v Salcbursku.

AKCE platí od 9. 8.-4. 10. 2020!

Cena: 720 Kč/os./noc, 520 Kč/os./noc/na přistýlce
Závěrečný úklid 500-750 Kč/apartmán/pobyt
Doprava vlastní.
Stravování: vaření ve vybraných kuchyňkách apartmánů. V obci supermarket a restaurace.
Své poptávky zasílejte na info@ck-trip.cz

Více »

Romantika Nízkých Taur

„Vy se skutečně chystáte do Lungau? Dobře si to rozmyslete! Lungau je totiž nebezpečně návykové! Já jsem se ze závislosti na Lungau nevymanila ani po 25 letech pravidelných návštěv,“ svěřila se Krista Špringlová, zakladatelka CK TRIP. A víte proč? „V Lungau na Vás totiž číhá tolik podmanivé krásy, že ji nemůžete za jedinou návštěvu vstřebat! Proto se sem budete chtít opakovaně vracet. Stejně jako já.“
ZDE si pro inspiraci přečtěte náš cestopis:
ZDE do zájezdu ROMANTIKA NÍZKÝCH TAUR v termínu 12.-16.8.2020 (LAST MINUTE!)

Více »

Alpe-Adria-od Julských Alp k moři

Nejžádanější zájezd loňské i předloňské sezóny CK TRIP! Alpsko-jadranská cyklostezka Alpe Adria byla v Amsterdamu vyhlášena evropskou cyklostezkou roku 2015. Její nejpůvabnější část vede po tělese zrušené železnice  Pontebbana a je nefalšovaným cyklistickým snem.
V zájezdu v termínu 25.-31.8.2020 zbývají volná místa (LAST MINUTE!)
Pro inspiraci vám přinášíme cestopis.

Více »

Enžská cyklostezka

Ptáte se, který zájezd je nejžádanější v letošní netypické sezóně? Je jím Enžská cyklostezka s příjemným zázemím českého penzionu Heidi. V září si můžete vybrat ze dvou termínů:
30.8.-2.9.2020
A ZDE opět pro vaši inspiraci cestopis:

Více »

PRÁZDNINY S TRIPEM: ZÁJEZDY SRPEN - ZÁŘÍ 2020

ZDE jsme Vám připravili seznam zájezdů, které Vám o PRÁZDNINÁCH a v ZÁŘÍ můžeme nabídnout!


 

Více »

A PŘECE SE TOČÍ!!!

15. června jsme roztočili kola našich autobusů a vašich bicyklů. Sezónu jsme rozjeli víkendem zdarma pro naše skalní klienty, z Rakouska se nám v červnu vrátily spokojené zájezdy Enžská cyklostezka, E-BIKE SPECIÁL a Za romantikou alpských salaší a z Německa nadšený zájezd Středověké cyklostezky. Více k zájezdům ZDE

Více »

Scuol & Engadin po Innské cyklostezce

Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Malojapass (1815 m n. m.) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola. Cykloturistu doprovázejí úchvatné výhledy na okolní alpské hřebeny a bez větší námahy tak projíždí údolím lemovaným rozeklanou ledovcovou skupinou Bernina (4055 m n.m.), Engadinskými Alpami s malebnými kamennými obcemi Rétorománů ve stylu selské renesance. Engadin cyklisty uchvátí třítisícovkami strmě čnějícími do výše, které střídají široké náhorní plošiny, na nichž se rozprostírají horské vesničky. Innská cyklostezka za obcí Martina opouští kanton Graubünden, dále tvoří páteř rakouské spolkové zemi Tyrolsko, protíná Horní Rakousko, aby v bavorském Pasově (302 m n. m.), dosáhla po 530 kilometrech u soutoku s Dunajem svého cíle.

Více »

LUNGAU aneb údolí Nízkých Taur & TOUR DE MUR

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda - to je Lungau.

Lungau je salcburská župa, představující tajný tip pro milovníky panenské přírody díky rozlehlým, až neuvěřitelně zeleným a na jaře pestrobarevně rozkvetlým loukám a podhorským pastvinám, zdravým hlubokým lesům, oblým i skalnatým vrcholům Alp. Lungau připomíná pánev, chráněnou horami před větrem a přeháňkami ze severu, západu i jihu. Navíc zde vysokohorská poloha mezi 1.000 až 3.000 m.n.m., slunce, neporušená krajina, ticho a zdravý vzduch vytvářejí podmínky pro komplexní relaxaci a ideální dovolenou po celý rok, a proto Lungau obstojí ve srovnání s nejznámějšími horskými lázeňskými středisky.  Specifickým klimatickým podmínkám oblast vděčí za dvě ocenění, která návštěvníky jistě potěší, a sice: za „jistotu sněhové pokrývky“ až do pozdního jara a současně za oblast s „největším počtem slunečních dnů v Rakousku.“

Více »

Rakouské Kolorádo NOVINKA

Jako novinku jsme pro vás připravili týden cykloturistiky s krásnými cyklotrasami v rámci zájezdu s Tripískem.  Jedná se o nové prodloužené trasy nezávislé na programu pro děti. Mohou inspirovat již přihlášené rodiče nebo nalákat i nové klienty, kteří se zájezdu zúčastní bez dětí, využijí dopravy, ubytování, polopenze a tipů pro cyklovýlety.

23.-30. 8. 2020 Rakouské Kolorádo pro děti

NOVÝ PROGRAM K ZÁJEZDŮM NALEZNETE ZDE

Více »

Jubilejní 30. letní sezóna CK TRIP

Jubilejní 30. sezóna CK TRIP začala poněkud jinak, než jsme si přáli. Věříme však, že si léto užijeme ve zdraví a na zdravém vzduchu – ideálně v sedlech kol, na bruslích či v pohorkách. Máme pro Vás připravené zájezdy různé náročnosti, prodloužené víkendy i týdenní pobyty – vždy s pečlivě sestavenými trasami přírodně i kulturně pozoruhodnými místy. Orientaci vám usnadní náš průvodce. Vyrazte s námi objevit svěží přírodu, romantická zákoutí, ale také nečekané horizonty!

Více »

Webkamera

Zvětšit

 Počasí

česky    deutsch
Prospekt ke stažení