Scuol & Engadin po Innské cyklostezce

Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Malojapass (1815 m n. m.) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola. Cykloturistu doprovázejí úchvatné výhledy na okolní alpské hřebeny a bez větší námahy tak projíždí údolím lemovaným rozeklanou ledovcovou skupinou Bernina (4055 m n.m.), Engadinskými Alpami s malebnými kamennými obcemi Rétorománů ve stylu selské renesance. Engadin cyklisty uchvátí třítisícovkami strmě čnějícími do výše, které střídají široké náhorní plošiny, na nichž se rozprostírají horské vesničky. Innská cyklostezka za obcí Martina opouští kanton Graubünden, dále tvoří páteř rakouské spolkové zemi Tyrolsko, protíná Horní Rakousko, aby v bavorském Pasově (302 m n. m.), dosáhla po 530 kilometrech u soutoku s Dunajem svého cíle.

Stezka nás vede panenskou přírodou podél Engadinského národního parku, který zde byl zřízen v roce 1914 jako první ve střední Evropě a který je jediným národním parkem ve Švýcarsku. V Zuozu se opět pokocháme historickým jádrem této pozoruhodné horské vesnice s kamennými patricijskými domy ze 17. a 18. st. a rustikálními hotely a gotickým kostelem s krásným portálem. Ve vesničce S´Chanf oceníme další pěkný příklad selské renesance Rétorománů.

Na 60. kilometru nás vítá Zernez (1464 m n. m.), horské městečko s kamennými patricijskými domy, východisko do Engadinského národního parku. Z Zernezu od kostela pokračujeme podle značení po šotolinové stezce podél pravého břehu Innu do dolního údolí Engadinu přes Susch do Lavinu, kde Inn, souběžnou železnici a silnici překleneme a vystoupáme do nejhezčí švýcarské obce Guarda, abychom zde obdivovali nejen pohled do údolí a okolní vrcholy, ale především svéráznou selskou renesanci se sgrafity. Pokračujeme po značené asfaltované stezce sjezdem do Ardenu, abychom opět stoupali do bočního údolí a odtud do dalších dvou nejkrásnějších vesnic Engadinu – Ftan a Scuol.

 

Ve Scuolu přenocujeme v moderním hostelu vedle nádraží. Večer se projdeme uličkami se staletými kamennými domy, jejichž jejich omítku zdobí sgrafita. Kromě německého dialektu zaslechneme i rétorománštinu. Lidé ze Scuolu údajně až do 10 let nemluví ve škole jinou řečí. Teprve potom se začínají učit německy, aby si rozuměli s lidmi z nedalekých měst a vesnic. Na každém náměstíčku je kašna, ze čtyř dokonce vyvěrá minerální voda. Navštívíme termální lázně Bogn Engiadina s bazény a saunami uvnitř i venku a z prosklené sauny obdivujeme panorama horských štítů v západu slunce.

Ráno vyjíždíme i s koly lanovkou do lyžařského střediska Motta Naluns. V zimě lyžařům nabízí 80 kilometrů tratí, jejichž „královnou“ je 10 kilometrů dlouhý sjezd s názvem Sjezdovka snů. Lyžaři vyjíždějí až 2785 metrů vysoko. V létě si zde zájemci mohou vypůjčit terénní koloběžky, nazývané "trottinett," a sjet po deset kilometrů dlouhé panoramatické cestě zpět do údolí. Od horní stanice Motta Naluns mohou zdatní bikeři vyrazit ještě výše po náročných terénních stezkách. My využijeme široké vyhlídkové cesty mezi pastvinami a modřínovými háji a dojedeme do nádherné horské vesnice Ftan s historickými domy zdobenými sgrafiti. V mohutné kašně doplníme vodu a svlažíme se. Čeká nás sjezd až do údolí Innu. Abychom se do Scuolu nevraceli z Ftanu po Innské stezce, kterou jsme projeli včera, využíváme tipu místního bikera a sjíždíme poněkud drsnou kamenitou stezkou k lanovému mostu přes Inn. Most je široký sotva pro řidítka kola, za mostem vytlačíme kola na protilehlou slepou silničku, která nás dovede ke středověkému hradu Tarasp. Od místního průvodce se dozvídáme, že za léčivou vodou do Scuolu jezdil i majitel německé fabriky Odol Karl August Lingner. Zalíbil se mu nedaleký zámek Tarasp a koupil jej. Z Německa za svým pěkně zrenovovaným zámkem obklopeným Alpami vyrážel mercedesem. Auta byla teprve v plenkách a ve Scuolu a okolí byla úplně zakázána. Majitele drážďanské chemičky i s jeho limuzínou tak k zámku musely táhnout koně.

Ve Scuolu přespíme ještě jednu noc, abychom nazítří pronikli přes horskou vesnici Sent do divoce romantického údolí Val Sinestra. S úžasem hledíme na obrovský lázeňský hotel „na konci světa“ – pozůstatek jediných arzénových lázní v Evropě. Koryto řeky, podél které jsme po silničce přijeli, do rezava zbarvuje její železitý přítok. Vedle řeky stojí vana, v níž je možné se v minerální vodě vykoupat. Trochu omšelá informační tabule varuje před projímavými účinky v případě neuváženého pití této extrémně silné železité vody.

Úzkou lesní stezkou pokračujeme do tajemné horské vesnice Vnà. Značnou část cesty tlačíme, protože stoupání je příliš strmé a stezka úzká, ale již jsme si zvykli, že profilu trasy se stoupáním 200 až 400 výškových metrů se zde v Engadinu říká rovina… V nádherné středověké hospůdce ve Vnà u točené Calandy čekáme, až se přežene bouřka. Celý Engadin nám tady ve Vnà leží u nohou. Teď nás čeká opravdu už jen klesání.

Aktuality

5+2 noci ZDARMA!

Nabídka ubytování pro zájemce s vlastní dopravou
Vyrazte do Rakouských Alp do českého penzionu! Poradíme vám výlety za nezapomenutelnými panoramaty, za koupáním v průzračných jezerech, za pohodou a občerstvením na horských chatách.

Apartmánový dům Pension Heidi (www.apartmany-heidi.cz) se nachází v idylické horské obci St. Martin am Tennengebirge v Salcbursku.

AKCE platí od 9. 8.-4. 10. 2020!

Cena: 720 Kč/os./noc, 520 Kč/os./noc/na přistýlce
Závěrečný úklid 500-750 Kč/apartmán/pobyt
Doprava vlastní.
Stravování: vaření ve vybraných kuchyňkách apartmánů. V obci supermarket a restaurace.
Své poptávky zasílejte na info@ck-trip.cz

Více »

Romantika Nízkých Taur

„Vy se skutečně chystáte do Lungau? Dobře si to rozmyslete! Lungau je totiž nebezpečně návykové! Já jsem se ze závislosti na Lungau nevymanila ani po 25 letech pravidelných návštěv,“ svěřila se Krista Špringlová, zakladatelka CK TRIP. A víte proč? „V Lungau na Vás totiž číhá tolik podmanivé krásy, že ji nemůžete za jedinou návštěvu vstřebat! Proto se sem budete chtít opakovaně vracet. Stejně jako já.“
ZDE si pro inspiraci přečtěte náš cestopis:
ZDE do zájezdu ROMANTIKA NÍZKÝCH TAUR v termínu 12.-16.8.2020 (LAST MINUTE!)

Více »

Alpe-Adria-od Julských Alp k moři

Nejžádanější zájezd loňské i předloňské sezóny CK TRIP! Alpsko-jadranská cyklostezka Alpe Adria byla v Amsterdamu vyhlášena evropskou cyklostezkou roku 2015. Její nejpůvabnější část vede po tělese zrušené železnice  Pontebbana a je nefalšovaným cyklistickým snem.
V zájezdu v termínu 25.-31.8.2020 zbývají volná místa (LAST MINUTE!)
Pro inspiraci vám přinášíme cestopis.

Více »

Enžská cyklostezka

Ptáte se, který zájezd je nejžádanější v letošní netypické sezóně? Je jím Enžská cyklostezka s příjemným zázemím českého penzionu Heidi. V září si můžete vybrat ze dvou termínů:
30.8.-2.9.2020
A ZDE opět pro vaši inspiraci cestopis:

Více »

PRÁZDNINY S TRIPEM: ZÁJEZDY SRPEN - ZÁŘÍ 2020

ZDE jsme Vám připravili seznam zájezdů, které Vám o PRÁZDNINÁCH a v ZÁŘÍ můžeme nabídnout!


 

Více »

A PŘECE SE TOČÍ!!!

15. června jsme roztočili kola našich autobusů a vašich bicyklů. Sezónu jsme rozjeli víkendem zdarma pro naše skalní klienty, z Rakouska se nám v červnu vrátily spokojené zájezdy Enžská cyklostezka, E-BIKE SPECIÁL a Za romantikou alpských salaší a z Německa nadšený zájezd Středověké cyklostezky. Více k zájezdům ZDE

Více »

Scuol & Engadin po Innské cyklostezce

Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Malojapass (1815 m n. m.) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola. Cykloturistu doprovázejí úchvatné výhledy na okolní alpské hřebeny a bez větší námahy tak projíždí údolím lemovaným rozeklanou ledovcovou skupinou Bernina (4055 m n.m.), Engadinskými Alpami s malebnými kamennými obcemi Rétorománů ve stylu selské renesance. Engadin cyklisty uchvátí třítisícovkami strmě čnějícími do výše, které střídají široké náhorní plošiny, na nichž se rozprostírají horské vesničky. Innská cyklostezka za obcí Martina opouští kanton Graubünden, dále tvoří páteř rakouské spolkové zemi Tyrolsko, protíná Horní Rakousko, aby v bavorském Pasově (302 m n. m.), dosáhla po 530 kilometrech u soutoku s Dunajem svého cíle.

Více »

LUNGAU aneb údolí Nízkých Taur & TOUR DE MUR

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda - to je Lungau.

Lungau je salcburská župa, představující tajný tip pro milovníky panenské přírody díky rozlehlým, až neuvěřitelně zeleným a na jaře pestrobarevně rozkvetlým loukám a podhorským pastvinám, zdravým hlubokým lesům, oblým i skalnatým vrcholům Alp. Lungau připomíná pánev, chráněnou horami před větrem a přeháňkami ze severu, západu i jihu. Navíc zde vysokohorská poloha mezi 1.000 až 3.000 m.n.m., slunce, neporušená krajina, ticho a zdravý vzduch vytvářejí podmínky pro komplexní relaxaci a ideální dovolenou po celý rok, a proto Lungau obstojí ve srovnání s nejznámějšími horskými lázeňskými středisky.  Specifickým klimatickým podmínkám oblast vděčí za dvě ocenění, která návštěvníky jistě potěší, a sice: za „jistotu sněhové pokrývky“ až do pozdního jara a současně za oblast s „největším počtem slunečních dnů v Rakousku.“

Více »

Rakouské Kolorádo NOVINKA

Jako novinku jsme pro vás připravili týden cykloturistiky s krásnými cyklotrasami v rámci zájezdu s Tripískem.  Jedná se o nové prodloužené trasy nezávislé na programu pro děti. Mohou inspirovat již přihlášené rodiče nebo nalákat i nové klienty, kteří se zájezdu zúčastní bez dětí, využijí dopravy, ubytování, polopenze a tipů pro cyklovýlety.

23.-30. 8. 2020 Rakouské Kolorádo pro děti

NOVÝ PROGRAM K ZÁJEZDŮM NALEZNETE ZDE

Více »

Jubilejní 30. letní sezóna CK TRIP

Jubilejní 30. sezóna CK TRIP začala poněkud jinak, než jsme si přáli. Věříme však, že si léto užijeme ve zdraví a na zdravém vzduchu – ideálně v sedlech kol, na bruslích či v pohorkách. Máme pro Vás připravené zájezdy různé náročnosti, prodloužené víkendy i týdenní pobyty – vždy s pečlivě sestavenými trasami přírodně i kulturně pozoruhodnými místy. Orientaci vám usnadní náš průvodce. Vyrazte s námi objevit svěží přírodu, romantická zákoutí, ale také nečekané horizonty!

Více »

Webkamera

Zvětšit

 Počasí

česky    deutsch
Prospekt ke stažení