Cyklistika

Pension a Apartmány Heidi

NAŠE TIPY

St. Martin am Tennengebirge je východiskem bezpočtu středně náročných a náročných bikových tras úbočím Tennengebirge, v Nízkých i Vysokých Taurách, lyžařskými oblastmi Ski Amadé a Dachstein-West, okolo Dachsteinu a u jezer Solné komory.

Po rovině napříč Alpami? Ano! Podél říčních cyklostezek si mohou pohodoví cykloturisté užívat unikátní kombinaci lehkosti jízdy po rovině a scenérie velehor. Nejznámější alpské rovinaté cyklostezky v okolí jsou Tauernská a Enžská cyklostezka a bezpočet jejich odboček. Atraktivní je také síť cyklostezek okolo jezer Solné komory. Tyto cyklostezky jsou velkým zážitkem také pro rodiny s dětmi. Navíc jsou zcela bezpečné – bez provozu aut.

Pension a Apartmány Heidi

Oblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou, kde se nachází i náš St. Martin, je protkána mnoha stezkami vhodnými pro horská kola. Ty nejatraktivnější vedou k horským salaším, které v zimě slouží jako stylové hospůdky u sjezdovek lyžařské oblasti Dachstein-West, zatímco v létě jsou věrné svému několik set let starému poslání – jsou útočištěm pro dobytek pasoucí se na okolních horských pastvinách, ale zároveň své produkty jako sýry, máslo, uzeniny, pálenky, ale samozřejmě i pivo a nealko nápoje nabízejí turistům.

Atmosféra horských chat v oblasti Dachstein-West je vskutku nezapomenutelná a cesta k nim na kole je díky nádherným výhledům velkým zážitkem. Za svůj start k salaším oblasti Dachstein-West si můžete zvolit St. Martin am Tennengebirge nebo sousední Annaberg či Abtenau nebo vzdálenější Russbach či Gosau. Romantickým zákoutím Astauwinkl se například můžete vydat na kolech cik cak vzhůru k velmi poetické chatě Stuhlalm; méně náročná cesta vás dovede k chatě Rottenhofhütte.

Nejkrásnější výhledy si užijete na šotolinových cestách vedoucích k chatám Edtalm, či dále směrem ke Gosau s dech beroucím pohledem na ledovec Dachsteinu u chaty Sonnenalm či u Jablonecké chaty (Gablonzerhütte). K chatám Sonnenalm a Edtalm si můžete výjezd usnadnit díky kabinové lanovce na vrchol Hornspitz, která přepravuje i kola.

Tajným tipem je horská chata Hareit s překrásným výhledem na Tennengebirge, kde vás svérázná Resi pohostí svým vyhlášeným Jagatee – velmi silným horkým alkoholickým nápojem, jehož ochutnávku před sjezdem na kole bychom snad raději neměli doporučovat…

Pension a Apartmány Heidi

Zdatní bikeři mohou brázdit oblast Dachstein-West do úplné extáze. Ale také pro pohodové cyklisty se v okolí St. Martina najde několik nenáročných tras. V prvé řadě je záhodno zmínit zcela rovinatou Tauernskou cyklostezku, která oblast ohraničuje, jakož i Enžskou cyklostezku a síť cyklostezek přilehlé Solné komory. Tyto páteřní cyklostezky nabízejí řadu přilehlých cyklostezek podél svých přítoků. Mnohé z nich lákají do romantických zákoutí a k tajným tipům – takže vzhůru do neznáma!


Přímo ze St. Martina se odpůrci dlouhých stoupání mohou vydat Panoramaroute do divokého údolí Lammertal sevřeného svislými stěnami horského masívu Tennengebirge a – stále bez větší námahy – do protilehlého údolí Neubachtal, kde šlapete tváří v tvář hradbě Salcburských Dolomit s dominantní skalní jehlou Bischofsmütze (Biskupská čepice).

Pension a Apartmány Heidi

Na Tauernskou i Enžskou cyklostezku se ze St. Martina snadno napojíme po zhruba 10 km jízdy po silnici, kterou má brzy lemovat nová cyklostezka. Z obou cyklostezek odbočuje řada neznámých, ale překrásných horských údolí, které stojí za projetí. Některé vydají za samostatnou etapu a je proto vhodné se na jejich začátek přiblížit autem či autobusem. 

Za odbočení z Tauernské cyklostezky nesporně stojí divukrásné údolí Bluntautal, vycházející z historického městečka Golling a míjející tajemný vodopád Gollinger Wasserfall, který vyvěrá ze skály, kterou Keltové považovali za bránu do onoho světa. Tajemná a také trochu dobrodružná je cesta údolím podél smaragdového potoka Blühnbach po neudržované silnici divokou soutěskou k soukromému zámku. Lze po ní dojet až ke skalnatému úpatí horského masívu Hochkönigu. Tato cesta opouští Tauernskou cyklostezku za hradem Werfen

INTERAKTIVNÍ MAPA a bikové trasy ZDE: